Časovka nerozhodla o vítězi Giro d´Italia

Share Button

Individuální časovku Giro ďItalia mezi Trentem a Roveretem na 34,2 kilometrů vyhrál Australan Rohan Dennis z americké profesionální stáje BMC a pomohl si i v celkovém pořadí závodu. Celkově druhý Nizozemec Tom Dumoulin z německého týmu Sunweb dojel na třetím místě za druhým Němcem Martinem z Kaťuši a snížil ztrátu na Simona Yatese na 56 sekund, ale britský cyklista v barvách australské stáje Mitcheton – Scott těžký test zvládl. Polepšil si i Chris Froome (Sky) a všichni tři čeští cyklisté v závodě.

Hlavní souboj se odehrál mezi Simonem Yatesem (Mitchelton-Scott) a Tomem Dumoulinem (Sunweb). Mistr světa v časovce byl favoritem, ale lídr závodu se nenechal z růžového dresu vysvléknout. Na prvním mezičase ztrácel na Dumoulina 21 sekundu a na druhém mezičase 48 sekund. Poté Dumoulin ještě trochu zabral a najel na Yatese 1:15. Tím snížil ztrátu v celkovém pořadí na 56 sekund. A v horách bude muset útočit.

Simon Yates je s výkonem a výsledkem spokojený: ,,Jsem opravdu šťastný. V první polovině jsem se cítil dobře, chytil jsem rytmus a neztrácel moc času. Ale v posledních deseti kilometrech jsem snad tisíckrát zemřel. Myslel jsem si, že ztratím mnohem víc, ale udržel jsem se a jsem spokojený,“ řekl Simon Yates pro oficiální web Giro d´Italia.

Velmi si v celkovém pořadí pomohl Chris Froome (Sky). Na Rohana Dennise v časovce ztratil 35 sekund a skončil pátý. Poskočil o tři příčky na průběžné čtvrté místo se ztrátou 3:50. Dostal se před Francouze Thibauta Pinota (Groupama-FDJ), který podal špatný výkon, ztratil 3:19 a skončil až v sedmé desítce. Na vedoucího Simona Yatese nyní ztrácí 4:19.

Spokojený naopak může být Domenico Pozzovivo (Bahrain – Merida). Ztratil jen 2:20 a udržel průběžné třetí místo. Odstup na Yatese narostl na 3:11, ale před Froomem má náskok 39 sekund.

Nejšťastnějším mužem v Roveretu byl jednoznačně Rohan Dennis. Australský časovkářský mistr předvedl perfektní výkon. Byl nejrychlejší na všech mezičasech. Nejtěsnější souboj svedl s Němcem Tonym Martinem (Kaťuša – Alpecin). Na prvním mezičase byl o 15 sekund rychlejší, na druhém však trochu ztratil a vedl jen o 6 sekund před Martinem. Poslední kilometry byl zase vynikající, v cíli porazil německého šampióna o 14 sekund.

Těsný souboj svedli favorité v soutěži o bílý dres nejlepšího závodníka do 25 let. Lepší byl Miguel Angel Lopez (Astana), Richarda Carapaze (Movistar) porazil o 10 sekund. Ale oba se v absolutním pořadí propadli, Lopez klesl o dvě místa na sedmou pozici, Carapaz o tři příčky na deváté místo.

Nečekaným výsledkem šokoval Fabio Aru (UAE Emirates). V neděli chtěl vzdát, ztratil spoustu času a prožil nejhorší den své profesionální kariéry. Ale také si díky pondělnímu trochu odpočinul a hlavně získal velkou motivaci a klid. Dokončil na 6. místě se ztrátou 37 sekund, jen 2 sekundy za Chrisem Froomem. Jenže v cíli mu byla přidělena penalizace 20 sekund za hákování a spadl na osmé místo. V horách by však mohl ještě útočit na etapová vítězství.

Čeští cyklisté pojali sice časovku  odpočinkově, ale v celkovém pořadí si polepšili – Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) dojel 67. (+3:22), Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott) 126. (+4:51) a Jan Hirt (Astana) 157. (+6:02).

Pořadí v časovce: 1. Denis (Austrálie/BMC) 40:00, 2. T. Martin (Německo/Kaťuša) + 0:14, 3. Dumoulin (Nizozemí/Sunweb) + 0:22.

Celkové pořadí po 16. etapě: 1. Simon Yates (Británie/ Mitchelton – Scott) 66:39:14, 2. Dumoulin + 0:56, 3Pozzovivo (Bahrain – Merida) + 3:11

Pořadí závodníků z ČR: 42. Hirt + 1. 14:40, 50. Kreuziger + 1:23: 54, 89. Štybar +2:23:18

 

Dnes ve středu 23. května se jede 17. etapa Riva del Garda – Iseo (155 km): Po náročné časovce etapa vhodná pro sprintery a hromadný dojezd. První devadesát kilometrů etapy je o dost těžších, s mnoha kopci, druhá část je rovinatá. 

Václav Prokůpek, cyklonews.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *