Tenis zavedl speciální jednotku, která má vyšetřit podezření z korupce

Share Button

Tenis učinil další krok v boji proti korupčním podezřením. Vládnoucí tenisové orgány ustanovily novou jednotku zvanou Independent Review Panel (IRP), jejímž úkolem je provést důkladné vyšetřování údajné korupce a funkčnost stávajících antikorupčních mechanismů.

2008: Italští tenisté potrestaní za sázky chtějí zažalovat ATP

Čtyři italští tenisté, kteří dostali tresty za sázení, chtějí zažalovat organizaci ATP kvůli narušení soukromí. Potito Starace, Daniele Bracciali, Federico Luzzi a Giorgio Galimberti chtějí dát k soudu také sázkovou kancelář, která dodala ATP informace o jejich sázkách.

„Najali jsme si právníky z Miami, kteří nás budou bránit proti narušení soukromí,“ citovala dnes agentura AP Galimbertiho, který spolu se svými krajany dostal od ATP na přelomu roku za sázení na tenis tresty v rozmezí od šesti týdnů do 200 dnů.

„Internetová sázková kancelář, u které jsme si vsadili pár eur, neměla právo odhalit, že jsme si vsadili. ATP pak navíc neměla právo zveřejnit naše další sázky, například na fotbal,“ dodal.

Vedení mužského tenisu se začalo sázkami intenzivněji zabývat loni v srpnu, kdy společnost Betfair upozornila na podezřelé sázky na zápas tehdejšího čtvrtého tenisty světa Nikolaje Davyděnka z Ruska s Martinem Vassallem Arguellem na turnaji v Sopotech. Od té doby padlo v rámci vyšetřování několik trestů, Davyděnko byl dnes kvůli nedostatku důkazů očištěn.

2008: Montcourt dostal trest za sázky

Francouz Mathieu Montcourt je dalším tenistou, který byl potrestán za sázení na zápasy. Třiadvacetiletý hráč musí zaplatit pokutu 12.000 eur (přes 290.000 korun) a osm týdnů nesmí hrát na turnajích ATP. Vedení mužské tenisové asociace dnes oznámilo, že Montcourt se provinil proti pravidlům, když sázel na zápasy svých kolegů v létě roku 2005. Za stejný prohřešek byl na konci července potrestán i český deblista František Čermák, který má na deset týdnů zastavenou činnost na okruhu ATP a musel zaplatit pokutu asi 217.000 korun. Údajně sázel za 6 euro z nudy.

Vedení mužského tenisu se začalo sázkami intenzivněji zabývat loni v srpnu, kdy společnost Betfair upozornila na podezřelé sázky na zápas čtvrtého tenisty světa Nikolaje Davyděnka z Ruska s Martinem Vassallem Arguellem na turnaji v Sopotech. Od té doby padlo v rámci vyšetřování několik trestů.

Montcourt odehrál na turnajích ATP jen několik zápasů a tenisem vydělal za šest let 270.000 dolarů (4,3 milionu korun). Jeho maximem ve světovém žebříčku bylo loňské 111. místo, nyní mu patří 152. pozice.

2008: ATP přitvrdila. Sázet z místa turnajů bude obtížnější

Tenisová organizace ATP může zakázat patnácti profesionálním sázkařům navštěvování turnajů po zjištění, že zneužívají 20 sekundové prodlevy aktualizace výsledků na stránkách sázkových kanceláří a následně uzavírají sázky v tzv. „Live sázkách“. Informoval o tom ředitel turnaje Masters v Madridu. „Organizace ATP poslala pořadatelům turnaje Masters v Madridu, který začne za dva dny, seznam jmen a čísla kreditních karet 15 sázkařů, kteří budou vyloučeni u vstupu,“ řekl dnes v rozhovoru ředitel turnaje Gepard Tsobanian.

„Je to dost mezinárodní seznam. Někteří gembleři se vydávali za novináře, aby se dostali na turnaje v minulých týdnech,“ dodal Tsobanian.

Od ATP je to zatím poslední krok proti sázkařským podvodníkům. ATP doporučila organizátorům turnajů, aby zamezili divákům používat notebooky a omezili přístup do prostorů určených pro hráče.

„Sázkař má výhodu 20 sekundového zpoždění k uložení sázky. Například když se hráč zraní nebo zápas vzdá, mohou toho lidé s notebooky zneužít k rychlému uzavření sázky,“ vysvětlil mluvčí Betfair Mark Davies. Dodal, že už slyšel mnohé fámy.

„Ve skutečnosti jsem se s tím však ještě nesetkal,“ řekl Davies.

„Na turnaji v Madridu bude během zápasu s tenisovou jedničkou Rafaelem Nadalem v davu 5-10 bezpečnostních strážníků v civilu a budou kontrolovat sázkaře,“ řekl Tsobanian.

Největší skandál se zřejmě udál před více jak rokem v polských Sopotech. Betfair se nakonec rozhodla anulovat všech 7 milionů dolarů ze sázek na Nikolaje Davyděnka, který měl údajně zápas Vassallem Arguellem vypustit. Přes rok byl ruský tenista vyšetřován, 12. září však ATP Davyděnka z provinění očistila.

2008: Soud rozhodl: Sázky na French Open jsou povoleny

Organizátoři tenisového French Open prohráli soudní spor se sázkovými společnostmi, kterým chtěli zakázat sázení na slavný grandslam. V neprospěch pořadatelů Roland Garros dnes rozhodl soud v belgickém Lutychu. Francouzské tenisové federaci se nelíbilo, že společnosti Betfair, bwin a Ladbrokes vydělávají na sázení na Roland Garros. Před soudem také argumentovala tím, že kdyby se grandslam dostal kvůli sázkám do korupčního skandálu, přišel by o svou důvěryhodnost a utrpěl finanční ztrátu.

V loňském roce navštívilo neoficiální antukové mistrovství světa 450.000 fanoušků a další tři miliardy sledovalo přenosy v televizi. Organizátoři vydělali celkem 118 milionů eur.

Soud dal také za pravdu představitelům společnosti bwin, kteří tvrdí, že název turnaje musí používat v propagaci svých sázek, aby upoutali zájem svých klientů. „Pouhé využití názvu sportovního podniku nemůže být považováno za druh parazitismu,“ stojí v prohlášení Evropské asociace her a sázek (EGBA).

Podle statistik asociace je tenis vedle fotbalu a dostihových sázek jedním z nejpopulárnějších sportů, na který se sází.

 

2009: Se sázením neměl skreč nic společného, hájí se Wozniacká

Dánská tenistka Caroline Wozniacká odmítá nařčení, že by za její skrečí minulý týden v Lucemburku měly být sázky. Devatenáctiletá hráčka byla skutečně zraněná, nyní se však její stav zlepšuje a už trénuje na Turnaj mistryň v Dauhá. Wozniacká vzdala minulý týden zápas proti domácí Anne Kremerové za příznivého stavu 7:5, 5:0 a okolnostmi se brzy začala zabývat asociace WTA. „Neměla jsem šanci dohrát, tak jsem se rozhodla vzdát. Nemá to nic společného se sázením, takže nevidím žádný problém,“ prohlásila čtvrtá hráčka světa.

Ve stehenním svalu prý pociťovala bolest za stavu 5-5 v první sadě a nechala se ošetřit. Ve druhém setu za ní přišel za stavu 3-0 její otec Piotr a ruchové mikrofony zaznamenaly, že jí radí, aby zápas vzdala. Hned poté se začaly množit internetové sázky na výhru Kremerové. „Říkal mi, že pokud nemůžu hrát, ať raději vzdám a nezničím si šanci i na další turnaj (v Dauhá),“ potvrdila Wozniacká.

Vyšetření v nemocnici potvrdilo namožený sval. „Už se to ale zlepšuje, uvidíme, jak se to vyvine zde,“ dodala po dnešním tréninku, který absolvovala v dějišti Turnaje mistryň s ovázaným stehnem. Po rozhovorech s představiteli WTA si je mladá tenistka jistá, že jí nehrozí za skreč žádný trest. „Neudělala jsem nic špatně. Není na tom nic podezřelého,“ uzavřela.

2009: Ve Wimbledonu se kvůli sázkám vyšetřuje zápas prvního kola

Mezinárodní tenisová federace (ITF) dostala podnět k vyšetřování úterních podezřelých sázek na utkání prvního kola mužské dvouhry ve Wimbledonu, na které upozornilo několik sázkových kanceláří. Uvedly to dnes britské listy, podle nichž kanceláře přestaly přijímat sázky na utkání Jürgena Melzera s Američanem Odesnikem.

Odesnik, který je 109. hráčem světového žebříčku, podle očekávání prohrál ve třech setech. Nicméně kancelář Paddy Power přestala na zápas přijímat sázky, protože na tento výsledek vsadila v jejích odbočkách v Londýně řada lidí tisíce liber v hotovosti.

Betfair zase uvedl, že z 255.000 liber vsazených na přesný výsledek jen 1000 liber nebylo na třísetovou Odesnikovu prohru. Mluvčí Betfair Mark Davies uvedl, že celkem bylo na zápas vsazeno asi 600.000 liber (asi 18 milionů korun), tedy zhruba šestkrát víc než na jiné zápasy prvního kola.

Podle listu The Guardian sázkové kanceláře upozornily skupinu, kterou v boji proti sázkovým podvodům ustavila Mezinárodní tenisová federace a pořadatelé mužských a ženských turnajů. Mark Davies potvrdil, že Betfair případ nahlásil, ale kauzu nevidí jako korupci kvůli tomu, že televizní komentátor se zmínil ve vysílání, že Odesnik je zraněný.

„Pochybuji, že šlo o něco nekalého. Ale kvůli transparentnosti jsme oznámili případ vyšetřovací skupině,“ řekl Davies. „Je na nich, aby rozhodli. Ale řekl bych, že nešlo o korupci.“

Třiadvacetiletý Američan popřel jakékoli podezření a uvedl, že se ho nikdo nesnažil ovlivnit. Potvrdil ale zprávy, že byl před zápasem lehce zraněný. Podle britských listů byl viděn večer před utkáním v hospodě na nedalekém Earl’s Courtu, novinářům ale tvrdil, že byl jen na večeři.

Před zahájením turnaje deník The Independent napsal, že asi deset tenistů účastnících se Wimbledonu je pod zvýšeným dohledem kvůli podezření z možného ovlivňování zápasů. Jsou mezi nimi údajně Rusové, Italové, Argentinci a Španělé, včetně tenistů z první padesátky světového žebříčku.

2016: ITF trestala za sázky, dva rozhodčí skončili

Doživotním zákazem činnosti potrestala mezinárodní tenisová federace ITF dva uzbecké umpirové sudí. Šerzod Hasanov a Archip Moloťagin byli usvědčeni z toho, že loni v září během turnaje nižší kategorie v Izraeli posílali mobilem výsledky zápasů, které rozhodovali. Oba rozhodčí rovněž úmyslně zdržovali zadávání výsledků do elektronických zařízení, aby si jejich komplicové mohli v průběhu zápasu vsadit. Na dalších turnajích okruhu Futures, které nejsou přenášeny televizí, zase v průběhu sedmi měsíců několikrát manipulovali se skóre.

2017: Recept na podvody? Tvrdé tresty, tvrdí Federer

Jedinou cestou, jak eliminovat podezřelé sázky a korupci při tenisových zápasech, jsou dlouhé tresty pro všechny, kteří budou přistiženi. Myslí si to vítěz čtrnácti grandslamových titulů Roger Federer, který to řekl ve Wimbledonu.

Švýcar tak reagoval na podezření, které v All England Clubu padlo na zápas prvního kola mezi Rakušanem Jürgenem Melzerem a Američanem Waynem Odesnikem, na který se sázelo mnohem více, než by se čekalo.

„V tenise by neměl být prostor na takové věci,“ řekl druhý hráč světa. „Ale těžko se to kontroluje. Jsem si jistý, že představitelé ATP a ITF se snaží, aby tyhle lidi pochytali, pokud mezi námi takoví jsou. Myslím, že by měli dostávat masivní tresty,“ doplnil.

Švýcarský tenistu dříve ani nenapadlo, že by se něco podobného, třeba sázení na vlastní zápasy, mohlo dít. „Když jsem to před pár lety slyšel, tak jsem byl šokován,“ uvedl pětinásobný wimbledonský vítěz. Na druhou stranu dodal, že je těžké odhadnout, který tenisový výsledek je ovlivněný. „Je třeba to sledovat, ale legračním výsledkům se někdy v tenise tu a tam nevyhneme,“ připustil Federer.

Poprvé se tenisová korupce ocitla výrazněji ve středu pozornosti v roce 2007, kdy se diskutovalo o zmanipulovaném utkání Rusa Nikolaje Davyděnka a Argentince Martina Vasalla Arguella na turnaji v polských Sopotech. Oba hráči ovšem byli po vyšetřování zbaveni obvinění. Mezi potrestanými za drobné sázení byl i český deblista František Čermák.

„Vždycky doufáme, že hráči chtějí udělat vše nejlepší pro sport, pro tenis. O tom by to mělo být především,“ podotkl Federer.

2017: Dolgopolov se rozčílil nad otázkou na podezřelé sázky

Atmosféru tiskové konference ukrajinského tenisty Alexandra Dolgopolova po vítězném zápasu úvodního kola US Open rozvířila otázka na podezřelé sázky na jeden z jeho předchozích zápasů. Soupeř Tomáše Berdycha pro druhé kolo na ni zareagoval vztekle a nešetřil sprostými slovy. „Chcete mou upřímnou odpověď? Na to vám se.., je to jako cirkus,“ vybuchl osmadvacetiletý Ukrajinec. „Nechci o tom ani mluvit. Už jsem mluvil s TIU, respektuji jejich práci, řekl jsem jim všechno potřebné,“ dodal.

Podezření vzbudily sázky na Dolgopolovův zápas 1. kola na předchozím turnaji ve Winston-Salemu, který Ukrajinec překvapivě prohrál s Brazilcem Thiagem Monteirem. Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) oznámila, že se duelem zabývá, formální vyšetřování ale nezahájila.

Práci novinářů Dolgopolov označil za vymýšlení pohádek. „Psaní takových věcí před tím, než začne vyšetřování, je hloupé,“ dodal s tím, že vůbec nevěděl, že na jeho prohru bylo před zápasem vsazeno tolik peněz, že některé kanceláře raději stáhly duel z nabídky.

Aktuálně 64. hráč světového žebříčku podlehl Monteirovi, jenž byl v pořadí ATP o 51 míst níž, za pouhých 55 minut dvakrát 3:6. V zápase si nevypracoval ani jeden brejkbol. Nevydařený duel se nyní dotýká i jeho rodiny, na sociálních sítích čelí výhrůžkám.

 

             Václav Prokůpek, tennis.cekuj.net        

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *