Vyhraje po 33 letech francouzský cyklista Tour de France?

Share Button

Francie čeká vítězství na Tour de France už dlouhých třiatřicet let a letos opět leží všechna zodpovědnost na Romainu Bardetovi. Lídr týmu AG2R La Mondiale je nyní jediným francouzským cyklistou schopným zvítězit, protože Thibaut Pinot (Groupama – FDJ) se radši tlaku na Tour vyhýbá a už dva roky za sebou se soustředil na Giro ďItalia. Jedině oni dva mají v současné generaci francouzských závodníků potenciál vyhrát třítýdenní etapový závod. Julian Alaphilippe je spíše klasikář, Pierre Rolland se stal takřka lovcem etap, Warren Barguil také, Tony Gallopin nikdy nebyl dost kvalitní vrchař a Guillaume Martin a David Gaudu se zatím na úlohu lídrů teprve připravují. Romain Bardet je proto jedinou nadějí domácích na vítězství na Tour, ostatně v posledních dvou ročnících byl na „bedně“. 

 

Bardet se s tlakem veřejnosti vyrovnává dobře, ale netěší ho, že by měl být zařazen jen jako specialista na Tour de France. Už letos zvažoval start na Giro ďItalia, které ho díky svým těžkým stoupáním hodně láká, ale tým AG2R La Mondiale mu to zatrhl s odůvodněním, že Tour de France je pro AG2R až příliš důležitý závod a start na Giru by ohrozil výsledek na Tour. Bardet se proto aspoň vydal na jarní klasiky a zazářil. Skončil druhý na Strade Bianche, v nejtěžším ročníku historie tohoto jednorázového závodu.

A třetí dojel Bardet na monumentu Lutych – Bastogne – Lutych. Na obou závodech se mu vyplatila ochota útočit a riskovat.

Po klasikách si odpočinul a začal opět trénovat s cílem připravit se na Tour de France. A to se snad daří, protože na etapovém závodě WorldTour Critérium du Dauphiné obsadil třetí místo celkově, opět útočil a sám dodal, že výkonnost ještě před Tour vylepší, což sdělil dokonce oficiálním stránkám Tour de France jinak nemluvný Romain Bardet: ,,Závod byl dobrý, ale chtěl jsem víc. Radši bych vyhrál etapu a byl blíž žlutému dresu, ale cítil jsem se dobře a jsem s kondicí spokojený. Letos jsem na Dauphiné byl trochu pozadu s formou, protože Tour začíná později.“

,,Zlepšoval jsem v průběhu závodu, po každé etapě jsem na tom byl o trochu lépe a to je dobrý základ pro přípravu a vyladění kondice na Tour de France,“ uvedl Bardet. A opravdu byl hodně vidět, nejvíce se snažil útočit na Gerainta Thomase. Měl k ruce velmi silný tým, především Pierre Latour si vedl výborně. Pomáhal Bardetovi v horách a sám skončil sedmý celkově na Critérium du Dauphiné a vyhrál bílý dres pro nejlepšího mladého závodníka.

 

Právě tým AG2R La Mondiale dokáže na Tour v kopcích konkurovat i Sky. Francouzský celek AG2R La Mondiale vše směřuje na Tour, vybírá své nejlepší závodníky a cíleně je připravuje na etapy, které se na Tour objeví. Převážně vrchařská sestava se letos zaměřila i na časovku družstev, ve které patřila k nejhorším ve WorldTour a přineslo to úspěch.

Na Dauphiné ztratil v časovce družstev AG2R La Mondiale 1:30 na mimořádně silný tým Sky, ale jen kolem půl minuty na také velmi silné sestavy Mitchelton-Scott a Quick-Step Floors. Francouzi tak mají naději, že týmová časovka na Tour na 35 kilometrů neskončí katastrofou.

Tým AG2R La Mondiale by letos měl být hodně kvalitní, protože k dlouholetým oporám přibyli další posily. Například Švýcar Silvan Dillier bude platný v časovce, na rovinách i na kostkách. A dokáže tahat i v kopcích. Podobně jako zkušený Tony Gallopin, další nováček v týmu. V kopcích by měli pomáhat Pierre Latour, Alexis Vuillermoz, Mickaël Chérel, Ben Gastauer, Alexandre Geniez a Mathias Frank. Na roviny se hodí Belgičané Oliver Naesen a Stijn Vandenbergh. A do týmu se můžou dostat i Axel Domont, Alexis Gougeard a Cyril Gautier. Vybrat z nich osmičku startujících nebude snadné. Úplnou jistotu má jen Romain Bardet.

Bardet je vynikající vrchař, navíc odvážný, rád útočí i ve sjezdu a stále vymýšlí, jak prolomit nadvládu Chrise Frooma a týmu Sky. Zatím se mu to nepodařilo. Druhý skončil před dvěma lety a třetí loni, ale jen s minimálním odstupem od Mikela Landy, domestika Chrise Frooma. Omezuje ho slabá časovka. Pokud tým AG2R La Mondiale zvládne eliminovat ztráty v jízdě proti chronometru (3. etapa), ještě bude před Bardetem individuální časovka předposlední den závodu. Naštěstí není příliš dlouhá, měří 31 kilometrů a je dost těžká, což by mu mělo vyhovovat. Přesto je jasné, že mu chybí všestrannost, kterou disponuje Chris Froome a Tom Dumoulin.

 

                                                                   Václav Prokůpek, cyklonews.cz

 

www.facebook.com/cyklonews.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *