INEOS na Giru: Sivakov, Hart, Sosa, Dunbar či Henao

Share Button

V neděli sice jeho jezdci týmu INEOS (dříve Sky) ovládli pod novým názvem domácí závod Kolem Yorkshiru. O den dříve ale Dave Brailsford, šéf cyklistického týmu Ineos, uslyšel velmi nepříjemnou zprávu. Mladý kolumbijský vrchař a talent Egan Bernal, lídr stáje pro blížící se Giro d’Italia, musí na operaci.

Ve vysoké nadmořské výšce v Andoře už pouze piloval formu. V kopcích polykal poslední tréninkové dávky. V sobotu měl poté Egan Bernal v italské Boloni debutovat na prvním z třítýdenních etapových závodů.

Právě 22letý supertalent z Kolumbie měl být tahounem stáje, která bude v Itálii obhajovat vítězství. Sir David Brailsford a spol. věřili, že Bernal může navázat na loňské vítězství Chrise Frooma. To se ale nestane!

Objev loňské sezony, který o sobě poprvé dal hlasitě vědět na loni Tour de France, když v kopcích pomáhal právě Froomovi a celkovému vítězi Thomasovi, si na debut v zemi, kde strávil dva roky, musí počkat.

V sobotu při tréninku v Pyrenejích na vlhké vozovce při průjezdu kruhovým objezdem upadl. O den později už Bernal zamířil na operaci zlomené klíční kosti.

A v týmu Ineos rázem zavládla panika. Zatímco v Yorkshiru slavil první vítězství po novým názvem Chris Lawless (mimochodem vynikající dráhař), šéfové nejbohatší stáje světa hledali za Bernala náhradu. Povolat obhájce Chrise Froome? Změnit závodní plán Velšana Gerainta Thomase? I to byly otázky, které Brailsford musel rozštípnout během pár hodin.

„Nemůžeme jim změnit program. Geraint jel dobře v Romandii, ale není na úrovni, aby vyhrál Grand Tour. Froome se také pomalu zlepšuje směrem k červencové Tour de France,“ řekl Servais Knaven, bývalý nizozemský profesionál a v současnosti sportovní ředitel týmu a dodal: „Už je příliš pozdě najít nového jezdce pro celkové pořadí.“

Nominace týmu Ineos

na Giro d’Italia

  • Eddie Dunbar (22 let)
  • Jhonatan Narvaez (22 let)
  • Tao Geoghegan Hart (24 let)
  • Salvatore Puccio (29 let)
  • Sebastián Henao (25 let)
  • Pavel Sivakov (21 let)
  • Christian Knees (38 let)
  • Iván Sosa (21 let)

A tak nakonec Britové vsadí na nejmladší výběr, který kdy na třítýdenní klání vyslali.

V osmičlenné sestavě se o roli lídrů podělí 21letý Pavel Sivakov a o tři roky starší Tao Geoghegan Hart.

A je to logická volba. Rus se před dvěma týdny radoval z celkového vítězství na menším, ale silně obsazeném závodě Kolem Alp. Brit Geoghegan Hart dojel těsně za ním.

Věkový průměr týmu Ineos činí 25 let, na Grand Tour nikdy v historii nestartovala méně zkušená sestava. Trio Sosa, Dunbar a Narvaez na jednom z třech velkých podniků sezony debutují.

Ve sportovním životopise Sivakova a Geoghegana Harta figuruje ze závodů Grand Tour pouze jediná položka: Vuelta 2018. 

Zkušenosti tak budou předávat Sebastián Henao (4 Grand Tours), Salvatore Puccio (5) a Christian Knees (19). Premiéra s novým titulárním partnerem pro Brailsfordův výběr nebude lehká.

To vše se ukáže 2. června ve Veroně po 21 dnech strávených v sedle a 3 578,8 ujetých kilometrech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *