Mathieu Van der Poel vyhrál svoje první cross country

Share Button

Mistr světa v cyklokrosu, vítěz Světového poháru v cyklokrosu, ale také vítěz dvou jarních klasik v silniční cyklistice  – Dwars Door Vlanderen a hlavně závodu WorldTour Amstel Gold Race Mathieu Van der Poel z Nizozemska, jinak jezdec druhodivizního prokontinentálního celku Cordeon – Cirus, oslavil první triumf v elitním seriálu cross country horských kol v Novém Městě na Moravě. Ještě předtím při prvním závodě světového poháru v německém Albstadtu vyhrál short track a byl druhý v cross country, V Novém Městě na Moravě kraloval jak v short tracku, tak i v královské bikerové disciplině. Vypadá to, že Van der Poel chce svoji cyklistickou všestrannost dokázat i vítězstvím ve Světovém poháru horských kol!

Van der Poel přidal další úspěch do své unikátní sbírky. Mistr světa v cyklokrosu a vítěz několika jarních klasik na silnici v závěrečném stoupání ujel nejlepšímu bikerovi posledních let Nino Schurterovi a vyhrál o 19 sekund. Třetí skončil další Švýcar Mathias Flückiger, který zaostal už téměř o dvě minuty.

„Věděl jsem, že Nino je silný ve sjezdech, tak jsem se rozhodl zaútočit při stoupání do posledního kola. To se mi povedlo a jsem šťastný, že jsem tu vyhrál,“ usmíval se Van der Poel, jindy na emoce skoupý Nizozemec si vítězství naplno užíval.

Na start závodu se postavilo 131 bikerů včetně šesti českých reprezentantů. Chyběl mezi nimi olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý, který před týdnem nedokončil první závod Světového poháru v Albstadtu a kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům se rozhodl domácí podnik vynechat.

Schurter a Van der Poel se už ve druhém kole utrhli, ale záhy je na chvíli dojel český závodník Cink, mocně podporován obecenstvem. Na strojové tempo této trojice nedokázali další závodníci reagovat. Jenže už na konci druhého ze sedmi okruhů začal na hvězdné duo ztrácet i Cink. Dlouhou střední část závodu jezdil sám, s odstupem zhruba deseti vteřin na první dva a s náskokem asi dvaceti vteřin na pronásledovatele. Zatímco Schurter a Van der Poel svůj náskok v čele navyšovali, Cink odolával náporu ze zadních zadních pozic statečně a s obrovským úsilím, ale nakonec podlehl.  Flückiger s Brazilcem Henriquem Avancinim dojeli Cinka v šestém kole a v závěru měli více sil

Závod SP v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě

Muži: 1. M. van der Poel (Niz.) 1:21:54, 2. Schurter -19, 3. M. Flückiger (oba Švýc.) -1:53, 4. Avancini (Braz.) -2:01, 5. Cink (ČR) -2:12, 6. Marotte (Fr.) -2:30.

Průběžné pořadí (po 2 závodech): 1. M. van der Poel 700, 2. Flückiger 500, 3. Schurter 485,

 

 

Václav Prokůpek, Nové město na Moravě

www.cyklonews.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *