MS v hokeji 2020: S kým budeme hrát?

Share Button

Dva dny po skončení letošního mistrovství světa je jasno o složení skupin pro následující šampionát, který od 8. do 24. května 2020 uspořádá Švýcarsko. Nasazení týmu vychází ze žebříčku IIHF, definitivně bylo potvrzeno po jednáních zástupců Mezinárodní hokejové federace a pořádající země. Česká reprezentace zahájí turnaj v Lausanne, kde sehraje všechny zápasy základní skupiny A. Utká se v ní s Kanadou, Švédskem, Německem, Slovenskem, Dánskem, Běloruskem a Velkou Británií. Přesný program utkání bude zveřejněn později.

Druhou skupin B hostí Curych, hrát ji budou obhájci světového zlata Finové, Rusové, hokejisté USA, Švýcaři, Lotyši, Norové, Italové a Kazaši. Do elitní skupiny letos postoupily týmy Kazachstánu a Běloruska, v Bratislavě a Košicích naopak o účasti přišli Rakušané a Francouzi.

Český národní tým zahájí turnaj v nové moderní hale pro 9.500 diváků, otevřena bude na podzim, před MS 2020 v ní proběhnou olympijské hry mládeže.. V Lausanne se představí také Kanada, aktuálně nejlepší tým podle žebříčku IIHF. K favoritům skupiny budou patřit Švédové – mistři světa 2017 a 2018. Češi se mohou po delší době těšit na souboj se Slováky, poprvé v novodobé historii MS se utkají také s Velkou Británií.

Duely skupiny B bude hostit Hallenstadion v Curychu s kapacitou 11.200 míst, který v roce 2005 prošel celkovou rekonstrukcí. Domácí Švýcaři vyzvou Rusy nebo čerstvé zlaté medailisty Finy. V původní aréně se hrály šampionáty 1953 a 1998, v Curychu se turnaj poprvé konal už v roce 1939.

Nasazení mužstev do skupiny vychází ze žebříčku IIHF, který zohledňuje výsledky na velkých turnajích typu mistrovství světa či olympijských her za poslední čtyři roky. Pořadí pro MS 2020 bylo určeno po skončení finále letošního šampionátu na Slovensku. Pořadatelé mohou v nasazení udělat jednu změnu a Švýcaři ji využili: jejich reprezentace měla hrát v Lausanne, ovšem byla přesunuta do Curychu místo Německa.

Obě města budou hostit po dvou čtvrtfinálových bitvách, medailové boje pak proběhnou v Curychu. Švýcaři uspořádali mistrovství světa devětkrát, prozatím naposledy se pod Alpami hrálo v roce 2009 – turnaj se konal v Klotenu a Bernu a český tým tehdy vypadl ve čtvrtfinále se Švédskem. Na jaře 1998 brali Češi ve Švýcarsku bronzové medaile.

Složení skupin MS 2020:

Skupina A v Lausanne:
Kanada, Švédsko, Česko, Německo, Slovensko, Dánsko, Bělorusko, Velká Británie

Skupina B v Curychu:
Rusko, Finsko, USA, Švýcarsko, Lotyšsko, Norsko, Itálie, Kazachstán

                                                                                            Václav Prokůpek

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *